Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Litografier / Träsnitt 3616398



*

nr 361 6398


Träsnitt

I.Harlad Lindberg, Man, -52, 9/50, 40 x 29


Följerätt

Ja

Utrop:

300 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 maj 2005
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/5 15:32:54 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik harlad lindberg linoleumsnitt litografier man träsnitt
  • 6369 Träsnitt
    2 st, Japan, Eftertyck. Bildmått: 37x28 cm, ytterm..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:57
  • 6482 Träsnitt
    2 st, Japan. Bildmått: 30x21 cm, yttermått inklusi..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:19
  • 6417 Träsnitt
    Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige, "Sommarblommor..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:50
  • 6445 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, dat..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:59
  • 6127 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, num..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:19
  • 6126 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, num..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:17




Ladda ner broschyr